Американскиот претседател Џо Бајден ги објави своите први мерки во услови на обновен притисок за справување со насилството со оружје во САД по серија масовни престрелки.

– Преземаме чекори да се справиме не само со кризата со вооружување, туку и со каква е реално кризата во јавното здравство, рече тој за шесте извршни активности што Белата куќа ги објави синоќа.

Според него, насилството со оружје во оваа земја е епидемија и меѓународна срамота.

Тој потег следи откако насилството со оружје повторно се најде во центарот на вниманието откако вкупно 18 лица беа убиени во две масовни пукања во Џорџија и Колорадо. Според Центарот за контрола и превенција на болести, речиси 40.000 луѓе во САД умираат од прострелни рани годишно.

– Доста е молитва – време е за акција, рече Бајден.

Бајден го повика Министерството за правда да издаде правило во рок од 30 дена со кое „ќе се запре ширењето на огнено оружје, според соопштение на Белата куќа.

– Секој, од криминалец до терорист, може да го купи овој комплет за само 30 минути за да состави оружје. Сакам да видам како овие комплети се третираат како огнено оружје, рече Бајден.


Администратор
08/04/2021 21:40