Шведскиот принц Карл Филип и неговата сопруга принцезата Софија се позитивни на Ковид-19, соопшти денеска шведското кралско семејство.

Тие се чувствуваат добро, се вели во соопштението и се додава дека во текот на денот ќе бидат тестирани и кралот Карл XIV Густаф, кралицата Силвија, постарата сестра на принцот и наследничка на тронот Викторија и нејзиниот сопруг принцот Даниел.

Принцот Карл Филип е четврти во редот за шведскиот престол.


Администратор
26/11/2020 13:36