Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против С.Ј.(61) од с.Чешиново и Д.А.(36) од с.Облешево, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем“.

Пријавените, во текот на 2019 од „Фејсбук“ профилот на С.Ј., во јавноста ширеле фотографии и статуси со кои се промовирала или поттикнувала омраза и насилство. оџ/


Администратор
18/01/2020 02:17