Советникот на иранскиот претседател Хасан Рохани, Хасамедин Ашена, денеска на Твитер објави дека ако американскиот претседател Доналд Трамп не сака војна со Техеран, треба да ги олесни санкциите.

– Војната и санкциите се две страни на ист медал, и ако не сакате војна, мора да направите нешто со санкциите, стои во пораката.

– Иран соодветно ќе одговори на чекорите на Вашингтон, изјави денеска портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Абас Мусави на Твитер.

– Иранскиот народ одговара на дипломатијата со дипломатија, на почит со почит, а на агресија со агресија, нагласи тој.


Администратор
21/06/2019 18:24