По релативно мирните протести на француските „жолтите елеци“ изминатите две саботи, на денешните 23-ти по ред саботни протести во Париз дојде до судири меѓу демонстрантите и полицијата, јави дописникот на МИА.

Иако одѕивот на протестите не беше голема, само со околу 28.000 демонстранти, од кои околу 9.000 во Париз, силните полициски сили извршија околу 20.000 превентивни контроли и уапсија 227 лица само во францускиот главен град.

Во доцните попладневни часови имаше спорадични судири меѓу жолтите елеци и полицијата на Плоштадот на Републиката. Демонстрантите притоа палеа и уништуваа автомобили и клупи и палеа контејнери.

Протестот на оваа група почна мирно пред зградата на француското Министерство за финансии, каде демонстрантите побараа намалување на даноците за работниците и пензионерите и зголемување на даноците за богатите. Тие потоа од пред Министерството се упатија кон Плоштадот на Републиката, каде се судрија со полицијата, која употреби солзавец и водени топови за нивно разбивање.

Водата од водените топови беше светло сина и најверојатно има улога на „маркер”, нешто што веќе го најави францускиот премиер Едуард Филип кон средината на март.

Филип тогаш соопшти дека полицијата ќе го користи средства за „обележување” на учесниците на демонстрациите, по насилството и грабежите на 18-тите саботни протести на „жолтите елеци”. Тој најави користење „обоени и видливи маркери”, што може да се задржат неколку недели. Овие два типа на течности имаат за цел да означат некого за време на прекршок, за потоа да се олесни неговото апсење.

Друга група „жолти елеци“ се собраа близу катедралата Нотр Дам, која беше сериозно оштетена во голем пожар меѓу понеделникот и вторникот, а трета група од околу 200 лица се обидоа насилно да влезат во Елисејската палата, при што беа спречени од полицијата.

Градските власти на Париз денеска апелираа за прекин на насилството, кое по забраната за собири на Шанзелизе, се пренесува во другите делови на градот.

Меѓу демонстрантите веројатно имаше припадници на анархистички движења кои провоцираа судири со полицијата, но и самите жолти елеци се радикализираа разочарани од решенијата понудени од францускиот претседателот Емануел Макрон за излез од кризата, како и од астрономските суми собрани за реставрацијата на Нотр Дам за само неколку дена.

Дел од учесниците на протестите носеа плакати со натпис „Сите ни сме катедрали“, оценувајќи дека за време на петмесечните протести „жолтите елеци“ не предизвикале толкаво сочувство меѓу француската елита, како опожарената Богородична црква. Тие ја „потсетија“ Владата дека обновата на катедралата Нотр Дам не е единствениот проблем што треба да се реши во земјата.

Еден од лидерите на „жолтите елеци“, Пјер Дерие вчера на Фејсбук објави дека движењето „изразува негодување затоа што за четири дена е собрана милијарда за камења (алудирајќи на Нотр Дам), а за сиромаштијата ништо“.

Француското Министерство за внатрешни работи вчера соопшти дека за време на денешните протести ширум Франција ќе бидат распоредени околу 60.000 полицајци, потенцирајќи дека нема да бидат дозволени собири околу Нотр Дам.


Администратор
21/04/2019 01:38