Ангел Димитров: Не верувам дека Софија ќе направи отстапки кон Скопје под надворешен притисок

Американската дипломатија и бугарските партнери во ЕУ манифестираат двојни стандарди кон Бугарија, но таа нема да го смени својот став во билатералните односи и не може да се очекува дека Софија ќе направи отстапки под надворешен притисок, изјави копретседавачот на бугарскиот дел од Мешовитата комисија за историски и образовни прашања и поранешен амбасадор на Бугарија во земјава, Ангел Димитров


ВМРО-ДПМНЕ: Заев и СДСМ со лажни вести сакаат да го покријат очигледниот поткуп во кој се фатени

Во врска со пишувањата на одредени медиуми кои важат за блиски до власта за наводно приведување на 4 лица за поткуп на гласачи во скопско и тврдењето дека поткупувале за ВМРО-ДПМНЕ, целосно ги демантираме и истото преставува брутална лага директно инструирана од власта


Платформата за поврзување на мали бизниси „Акселера“ еден од победниците на регионалниот Балкатон 2021

Платформа за поврзување на занаетчии, мали бизниси, социјални претприемачи со големи организации, корпорации и инвеститори – accelera.mk е македонскиот победник на вториот регионален натпревар Балкатон 2021 за најдобро дигитално решение, организиран од Советот за регионална соработка


Активирана банкарската гаранција за изградба на „Шпанските скали“

Во буџетот на Општина Центар вратени се 6.169.500 денари, односно околу 100.000 евра, со активирање на банкарската гаранција за изградбата на таканаречените „Шпански скали”. Како што информираат од општината, до Амадеус Амадеус Девелопмент ДООЕЛ Скопје е доставена изјава за едностраното раскинување на договорот